KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Pomysły na kwarantannę

Trening koncentracji

Współczesny świat bombarduje człowieka mnogością bodźców, które niekoniecznie okazują się istotne i znaczące – rozwój technologiczny sprawia, że pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, zwalniające ludzi z konieczności myślenia i wykorzystywania pamięci. Automatyzacja, robotyzacja, informatyzacja – wszystkie te zjawiska sprawiają, że ludzie funkcjonują w świecie pełnym chaosu i niejednokrotnie zaczynają zauważać u siebie trudności w skupieniu uwagi i zapamiętaniu prostych informacji, a także problemy z koncentracją.

Trenowanie mózgu jest niezbędne!

Nasza pamięć przypomina w ogromnym stopniu nasze mięśnie. Odsunięta na bok, zaczyna szwankować. Poddawana stałemu i pełnemu treningowi rozwija się, jest bardziej rozbudowana i efektywna. Systematyczny trening mózgu zapewni mu wspaniałą kondycję na lata i pomoże zażegnać wstydliwe sytuacje, gdy zapominamy, jak miał na imię ktoś poznany w nowym towarzystwie.

Jak się zabrać za trening pamięci?
Zapamiętywanie istotnych informacji bywa utrudniane przez natłok rozpraszających bodźców. Szczególnie ciężko nam zapamiętać ważne dane gdy staramy się wykonywać wiele czynności jednocześnie. Taka oszczędność czasu jedynie wydaje się być rozsądna. W rzeczywistości jeżeli zdecydujemy się wykonywać czynności jedna po drugiej będą trwać one znacznie krócej i zapobiegnie to błahym błędom. Efektywne zapamiętywanie jest procesem który wymaga wprowadzenia się w stan ogólnego spokoju. Zastanów się jakie czynniki zakłócają twój wewnętrzny spokój i spróbuj je usunąć. Dobrze jest z góry ustalić sobie częstotliwość sprawdzania E-maili, logowania się w serwisach społecznościowych czy korzystania z telefonu komórkowego. Staraj się skupić uwagę tylko na jednej czynności i np. nie oglądać telewizji odpowiadając na ważne e-maile.

Trening koncentracji zacznij od efektywnego odpoczynku!
Często zdarza się że pod wpływem silnego stresu nie potrafimy przypomnieć sobie najprostszych informacji, udaje się nam to dopiero po tym gdy się uspokoimy. W nauczeniu się relaksu warto wykorzystać techniki medytacyjne, regularny efektywny odpoczynek a także przyjemne, błogie wspomnienia.

Jak ćwiczyć pamięć? Podstawowa gimnastyka mózgu!
Można wykorzystać rożnego rodzaju sposoby i strategie w efektywnym ćwiczeniu pamięci i koncentracji, m. in.:
1. Trening pamięci online; wiele serwisów internetowych oferuje rożnego rodzaju ćwiczenia logiczne oraz na zapamiętywanie, dzięki którym możesz poddawać mózg treningowi,
2. Konkretny cel motywacyjny np. zdany egzamin, podwyżka,
3. Zainteresowanie przyswajaną tematyką wiedzy, obszar którego zgłębianie daje ci przyjemność,
4. Metoda nauki za pomocą skojarzeń; przydaje się szczególnie do nauki nazw własnych, daną informację, nazwę kojarzymy z określonym przedmiotem, miejscem czy osobą i staramy się zapamiętać tak stworzonymi parami,
5. Zapamiętanie za pomocą wymyślonych historii, układanie czynności które należy zapamiętać w ciąg niekoniecznie logicznych zdarzeń, historii,
6. Lokowanie, do szybkiego zapamiętywania dużej ilości informacji sprawdza się metoda lokowania. Polega ona na wyborze dobrze znanego nam pomieszczenia, a następnie z wizualizowanie go sobie wraz ze sprzętami i umieszczanie w myślach poszczególnych informacji w konkretnych miejscach tegoż pomieszczenia. Warto dopasować informacje do zastosowania poszczególnych sprzętów, np. zegar ścienny może symbolizować najważniejsze informacje, ława lub stół wiedzę praktyczną a biblioteczka z książkami informacje teoretyczne.

Zacznij działać i popraw kondycję swojego mózgu przyspiesz jego pracę i zwiększ moc. Pozostań mentalnie i poznawczo aktywnym tak długo, jak to możliwe.

https://na-skupienie.pl/trening-na-poprawe-pamieci-i-koncentracji/
https://www.youtube.com/watch?v=Z4XKUkI3bW0&feature=emb_rel_end
https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/trening-umyslu-czyli-cwiczenia-na-dobra-pamiec-aa-mBpT-qKuE-qxcU.html
https://rosnijwsile.pl/8-latwych-stutecznych-sposobow-aby-cwiczyc-mozg/
https://braingym.pl/cwiczenia-mozgu-i-pamieci/