KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Pomysły na kwarantannę

Muzeum Śląskie

ZAPRASZA na wirtualne spacery po wystawach. Można skorzystać nie wychodząc z domu.

Choć wystawa już się zakończyła, ciągle można ją obejrzeć – za pomocą wirtualnego spaceru! Zachęcamy do odbycia internetowej wycieczki po ekspozycji „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003”.
Hip-hop narodził się pod koniec lat 70. XX wieku w środowiskach ubogich Afroamerykanów. Dla większości z nich stanowił często jedyną dostępną formę publicznej wypowiedzi. Dla ludzi żyjących w ubogich dzielnicach amerykańskich metropolii stał się szansą na ich opuszczenie. Przeszczepiony na polski grunt w latach 90. został pozbawiony politycznego wymiaru walki z rasizmem i wykluczeniem. Nie stał się jednak pustą formą i sztuczną kopią swojego amerykańskiego pierwowzoru.

https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/zajawka-slaski-hip-hop-1993-2003/

 

PerspektywaWiekuDojrzewania

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”. Wystawa „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda” prezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2016). Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/perspektywa-wieku-dojrzewania/

 

Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki zbiorów online, w której są największe dzieła mistrzów polskiego malarstwa od 1800 roku, twórców współczesnych, a także artystów nieprofesjonalnych. Dla miłośników sztuki mamy obrazy Malczewskiego, Chełmońskiego, Boznańskiej, jak i Witkacego. Jeśli interesujecie się Grupą Janowską i Gwarkiem 58 to macie możliwość podziwiania śląskich pejzaży Erwina Sówki, Jana Nowaka czy Pawła Wróbla. Ta kolekcja obfituje także w zdjęcia m.in. Maxa Steckela górnośląskiego fotografa przełomu XIX i XX wieku, który był pionierem fotografii przemysłowej. W 1928 roku ukazało się jego najsłynniejsze dzieło „Czarne Diamenty” („Schwarze Diamanten”). Teka zawiera 31 fotograwiur ukazujących pracę górników, widoki ogólne kopalni, maszynerię oraz fragmenty osiedli robotniczych w Kostuchnie i Giszowcu. Poza tym odnajdziecie obiekty archeologiczne, etnologiczne, jak i scenograficzne. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, m.in. od kilku dni można oglądać zdjęcia z cyklu „Turniej motocyklowy” autorstwa znanej fotograficzki Rozalii Jury lub pejzaże przemysłowego Śląska Tadeusza Kluby wykonane w latach 70. XX w. Interesujące eksponaty możecie wyszukać według kryteriów zawierających nazwę kolekcji oraz m.in. typ obiektu, datę, miejsce powstania i pochodzenia, materiał /surowiec i technikę, nazwisko twórcy oraz hasło przedmiotowe.

https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/kolekcja-dostepna-online/

obraz