KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Pomysły na kwarantannę

Zdalne nauczanie - platformy

Drogie Koleżanki i Koledzy

Zapewne wszyscy mieli możliwość natknąć się, szukając w internecie, na różne możliwości pomocy w pracy nauczyciela.

Współczesne rozwiązania technologiczne dają nam bardzo dużo możliwości, jednocześnie ich wielość może spowodować zagubienie, niechęć do ich wykorzystywania czy po prostu lęk przed sięganiem po nowe. Ale warto czasem zerknąć, by znaleźć jakieś ciekawe podpowiedzi lub wręcz wykorzystać je do swojej pracy. Mam nadzieję, że zestaw, który znalazłam i posegregowałam w jakimś stopniu wesprze Was w prowadzeniu nauczania a uczniów w rozwijaniu się.

Wszyscy, którzy z wiadomych względów muszą być teraz aktywni w sieci, mogą zerknąć na zestaw najprostszych, dostępnych za darmo (choć często trzeba się zarejestrować jako nauczyciel lub uczeń) aplikacji, platform i narzędzi do prowadzenia lekcji online.

Jest to także zestaw platform z zasobami, linki do kanałów z materiałami video i multimedialnymi, które mogą pomóc w organizacji pracy zdalnej, zachęcić młodych ludzi do samodzielnego uczenia się oraz włączyć rodziców w proces uczenia się dzieci i młodzieży.

ZESTAW BEZPŁATNYCH PLATFORM I MATERIAŁÓW DO PRACY „ZDALNEJ”.

CLASS DOJO
https://www.classdojo.com/pl
Darmowa, dostępna w języku polskim aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą udostępniać w aplikacji zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości.

EDUPUZZLE
https://edpuzzle.com
Prosta platforma, która poza zasobami wideo z różnych obszarów tematycznych umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami poprzez wirtualne klasy.

EKREDA, DZWONEK.PL
https://www.minstructor.pl/
https://www.dzwonek.pl/
Narzędzie do tworzenia interaktywnych zasobów przez nauczycieli. Na czas zamknięcia szkół firma Learnetic udostępniła materiały edukacyjne w wersjach uczniowskich do nauki matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych. Do zarządzania szkołą i komunikacją z uczniami może też posłużyć aplikacja dzwonek.

EDUKATOR
https://www.edukator.pl/
Kolekcja edukacyjnych materiałów multimedialnych (aplikacje, symulatory, modele, lektury, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje)oraz zestaw narzędzi do prowadzenia zdalnego nauczania (m.in. prowadzenia multimedialnych kursów i testów).

AKADEMIA KHANA
https://www.khanacademy.org/
Ogromny zasób edukacyjnych filmów wideo na YouTube, narzędzie online i aplikacja mobilne do uczenia się i rozwiązywania zadań (w większości dostępny w języku polskim).

LEARNING APPS
https://learningapps.org/
Bezpłatna, dostępna w języku polskim strona z interaktywnymi ćwiczeniami przedmiotowymi. Tworzy możliwość dodawania własnych zasobów, także przez uczniów i uczennice. Istnieje też możliwość stworzenia wirtualnej klasy.

QUIZZ
https://quizizz.com/
To darmowa platforma umożliwiająca tworzenie i przeprowadzanie quizów.

MICROSOFT OFFICE 365 A1
https://news.microsoft.com/pl
Bezpłatna usługa Microsoft, która umożliwia uczniom i studentom zdalną naukę. Materiały i zadania mogą zostać udostępnione w trybie online, a uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy współpracować przy pomocy zdalnych komunikatorów, które pozwalają zarówno na pracę grupową, jak i indywidualną.

EPODRECZNIKI
https://epodreczniki.pl/
E-podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne. Na platformie znajdziesz skategoryzowane w poszczególne przedmioty treści edukacyjne i interaktywne ćwiczenia zgodne z podstawą programową.

PISTACJA
https://pistacja.tv/
Ponad 600 bezpłatnych filmów edukacyjnych, głównie do nauki matematyki (ale nie tylko), zgodnych z podstawą programową.

WOLNE LEKTURY
https://wolnelektury.pl/
Biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są za darmo w formatach: HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2, audiobooki. Lektury można wydrukować lub pobrać na komputer. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN. Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną.

NINATEKA
https://ninateka.pl/edu
Zbiór archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Posiadaczom konta EDU platforma oferuje bezpłatny dostęp do filmów i audycji o charakterze edukacyjnym. W znalezieniu interesujących Cię materiałów pomogą Ci filtry EDU – używając ich możesz wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu.

SZALONE LICZBY
https://szaloneliczby.pl/
Szalone Liczby, to platforma na której uczniowie mogą przygotowywać się do sprawdzianów, ale także do egzaminów zewnętrznych.

GEOGRAFIA 24.PL
http://geografia24.pl/o-stronie/promuj-strone/
Popularyzacja wiedzy geograficznej i promocja geografii jako nauki.

SEESAW
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=SEESAW
To narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i budowanie ich cyfrowego portfolio (tworzenia i przechowywania wykonanych pracy i projektów), które umożliwiają komentowanie i prezentowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw umożliwia tworzenie i komunikowanie się z wirtualną klasą.

WSZECHNICA
https://wszechnica.org.pl/
Baza wykładów na wiele tematów, między innymi z kolejnych Festiwalów Nauki.

GOOGLE ART&CULTURE
https://artsandculture.google.com/
Największe, obok Wikipedii, miejsce ze sztuką w sieci. Można do niego dotrzeć przez stronę oraz aplikację mobilną na oba systemy operacyjne, Android i IOS. Umożliwia przeglądanie obrazów, wirtualnych wystaw, a nawet, dzięki opcji StreetView, pozwala spacerować po wnętrzach wielu muzeów z całego świata.

DUOLINGO.PL
https://www.duolingo.com/
Lekcje Duolingo dostosowują się do Twojego stylu nauki. Ćwiczenia są opracowane w taki sposób, aby pomagały w skutecznej nauce i powtarzaniu słownictwa.

MUZEA ON LINE
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
Portal umożliwia wirtualny spacer po zabytkowych miejscach w różnych częściach Polski.

KANAŁ YOU TUBE CENTRUM NAUKI KOPERNIK
https://www.youtube.com/user/CentrumNaukiKopernik
Nagrania z ciekawych wykładów i spotkań organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik

TED ED
https://ed.ted.com/
Angielskojęzyczny (ale z polskimi napisami kanał filmowy) wspierający edukację dzieci i młodzieży oraz pozwalający stworzyć animacje o ciekawostkach i nowościach naukowych lub z zagadkami logicznymi.

KANAŁY EDUKACYJNE YOU TUBE
https://drive.google.com/file/d/15_HRFtY2DSPUmJnKSBn_64vlwbL8wqmi/view?fbclid=IwAR0mvtd8rvxAHZUfWa42OqTRu3yKi4PsVR85meqQ4DAAPMPcNlRt2iGCDp0
Wybór przedmiotowy Tomasza Tokarza najciekawszych kanałów edukacyjnych You Tube do wykorzystania w pracy z uczniami i uczennicami. Część z nich to kanały prowadzone przez nauczycieli i nauczycielki.

ZASOBYCENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1E-4kURehOFbjeNm68iimmzZMbh30OzQp3ZRfOcE0Nd8/edit#gid=0
Polecamy wybrane przez naszych koordynatorów i koordynatorki materiały (do poczytania, obejrzenia lub rozegrania), które powstały w różnych programach edukacyjnych Centrum Edukacji Obywatelskiej.

PROFESORSKIE GADANIE
https://profesorskiegadanie.blogspot.com/
Otwarty uniwersytet dla młodych i starszych –tematyka związana z biologią, ekologią.

ZAPYTAJ FIZYKA
https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl
Pytania i odpowiedzi dotyczące zagadnień fizycznych, nagrania z popularyzatorskich wykładów.

ZAPYTAJ PANA BELFRA - CHEMIA
https://www.youtube.com/channel/UCfYPjDbhT01HYwvCIC29tVg
Doskonały i bardzo obszerny zestaw lekcji, przybliżających uczniom tajniki chemii.

JĘZYKALNIA
https://www.youtube.com/user/jezykalnia
Kanał prowadzony przez Arlenę Witt, nauczycielkę języka angielskiego.

KASIA GANDOR
https://www.youtube.com/channel/UCUercAwR2To1Zx6GA6ZP2TQ
Kanał prowadzony przez biotechnolożkę, pasjonatkę nauki opowiadającą w przystępny sposób m.in. klimacie czy zdrowym stylu życia.

PADLET – co robić jak nie ma szkoły?
https://globalna.padlet.org/1/CiekaweMaterialy
Materiały na „wolny” czas na ciekawe lektury czy filmy, a być może także na dyskusję wokół nich ze swoimi rówieśnikami.

Universality
https://universality.io/
Polskie narzędzie do tworzenia wirtualnych grup uczniów bądź studentów, komunikacji, organizacji materiałów, przesyłania zadań i prowadzenia kursów lub przedmiotów online, dostępne jest bezpłatnie dla uczelni oraz szkół.

SKUP SIĘ I ZACHOWAJ SPOKÓJ
https://www.treningskutecznegouczenia.pl/skup-sie-i-zachowaj-sposob-kilka-rad-dla-uczacych-sie-w-domu-do-egzaminow/
https://www.polishforyou.pl/2020/03/20/skup-sie-i-zachowaj-sposob-kilka-rad-dla-uczacych-sie-w-domu-do-egzaminow/
Egzaminy mogą wyglądać inaczej, ale na pewno twoja wiedza zostanie sprawdzona. Będzie to nowa sytuacja i będziesz musiał odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Dlatego zachowaj spokój i skup się na zadaniach, które są przed tobą. Pamiętaj – wszyscy uczniowie są w tej samej – nowej – sytuacji. Nikt nie ma lepiej, ani gorzej.

SCHOLARIS
http://www.scholaris.pl/
Scholaris to portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi
i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholaris, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

EDUKATOR.PL
https://www.edukator.pl/
Platforma edukator to bezpłatne, otwarte narzędzia i zasoby edukacyjne. Wykorzystać bezpłatnie możemy dostępne na stronie aplikacje, symulatory, modele, lektury, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje - wszystko znajduje się w bazie platformy. Najbogatszy zbiór narzędzi i zasobów dydaktycznych za darmo, ale także gotowych zasobów np. z biologii, czy matematyki. Na platformie możemy stworzyć prezentacje, w których z powodzeniem zamieścimy wykresy, wzory matematyczne, wory chemiczne, elementy graficzne, czyli zasoby dostępne na platformie.

POLONA
http://intro.polona.pl/
Cyfrowa biblioteka POLONA - to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia pracownicy wykonują dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.

TEACHER - PLATFORMA EDUKACYJNA
https://progmar.net.pl/pl/teacher-description
System Teacher jest platformą edukacyjną służącą jako pomoc dydaktyczna uczniom szkół podstawowych, średnich i wyższych. System pozwala na:
naukę języka angielskiego (testy tradycyjne, testy wyboru, układanki, słownik),
naukę języka polskiego (dyktanda),
naukę matematyki (nauka podstawowych działań matematycznych, rysowanie wykresów funkcji),
naukę chemii (nauka nazw i symboli pierwiastków chemicznych, nauka układu okresowego pierwiastków),
naukę geografii (nauka stolic państw świata).

MATMAG.PL
https://www.youtube.com/channel/UC49eEyfnpKEFvYDyHtifEog
MATMAG.PL to zbiór filmów i kursów instruktażowych do nauki matematyki.

MATEMAKS.PL
https://www.matemaks.pl/
Kursy dla uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu z matematyki. To zbiór zadań i arkuszy.

EDUNECT.PL
https://edunect.pl/
Fantastyczny system służy do przeprowadzania powtórzeń, sprawdzianów, zajęć pozalekcyjnych - czyli do pracy w szkole, ale też do zadań domowych oraz uczniowie uczestniczą w naszych konkursach międzyszkolnych. Jest to płatna usługa, ale może komuś się przyda.

HOWGH.PL
http://howgh.pl/
Matematyka dla szkół średnich? Na stronie howgh.pl znajdują się rozwiązania zadań krok po kroku oraz wyjaśnienia zagadnień teoretycznych. Nauka poprzez naśladowanie.

MATHMAN.PL
https://www.mathman.pl/
Kompletny program online przygotowujący do matury z matematyki. Przez tydzień bezpłatny dla wszystkich użytkowników.

MATEMATYKA.PISZ.PL
http://matematyka.pisz.pl
Polska darmowa platforma edukacyjna dotycząca matematyki. Nie zawiera filmików i prezentacji, ale grafiki wzbogacone o bardzo zwięzły tekst, doskonale tłumaczą zagadnienia rozpoczynając od różnicy pomiędzy cyframi i liczbami, a na całkowaniu przez części i podstawienie skończywszy. Świetna „ściąga” z wzorów i podstawowych praw pozwalająca odkurzyć materiał przed całościowymi egzaminami, jak ten po gimnazjum czy matura.

PORTAL MINISTERIALNY ZDALNE LEKCJE
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje?fbclid=IwAR
Portal Ministerialny Zdalne lekcje. Propozycje materiałów dydaktycznych i narzędzi.

B-LEARNINIG
https://epodreczniki-zawodowe.blogspot.com/
Materiały edukacyjne dla szkolnictwa zawodowego. Każda z platform zawodowych składa się z modułów tematycznych, odpowiadających kolejnym tematom działów programowych. W poszczególnych modułach, udostępniono zestawy e-podręczników wyświetlających się bezpośrednio na stronie oraz repozytoria, filmy wideo i prezentacje, ilustrujące treści e-podręcznika. Ponadto, użytkownicy mają do dyspozycji wiele materiałów uzupełniających, takich jak poradniki, skrypty, arkusze egzaminacyjne, testy sprawdzające i inne przydatne zasoby.

DISCORD
https://discordapp.com/
Discord zapewnia: dedykowaną, darmową i dostępną wyłącznie za zaproszeniem przestrzeń lekcyjną, kanały tekstowe do organizowania lekcji, zadawania prac domowych lub tworzenia grup uczniowskich, kanały głosowe do rozmów w cztery oczy, dyskusji grupowych, a nawet organizowania dyżurów, działające w czasie rzeczywistym środowisko edukacyjne, w którym można prowadzić lekcje dla 50 osób.

ZOOM
https://zoom-us.pl
Spotkania online, wideokonferencje, webinaria, telekonferencje, sale konferencyjne -Zoom.

TESTPORTAL.PL
https://www.testportal.pl/
Do tworzenia własnych testów online i rezygnacji z papierowej formy testowania. Codziennie przeliczamy, ile drzew zostało ocalonych dzięki testom stworzonym przy użyciu Testportalu. 

Żródła:

https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/, 
https://www.specjalni.pl/2020/03/wirtualne-lekcje-naplatformieedupuzzle.html?fbclid=IwAR2ml69w3xHJQbymKMRiOYZtPLg5aHoQvQnzTdYYqCelOjr12wfUVZCFmDI#more
www.specjalni.pl

Więcej narzędzi i aplikacji:

https://techagainstcoronavirus.com/ ,
https://cdt.prowly.com/89058-zdalna-edukacja-w-czasie-zamkniecia-szkol?fbclid=IwAR1cAO%20JIP63fxGLbZGt6PRi3ucnyN8OBCDe76lljBVcStOV6EDYVjIP87k