KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Pomysły na kwarantannę

Kulturalnie i wartościowo spędzam czas….

Czas izolacji nie musi być nudny i przygnębiający. Jeśli wstając rano mamy plan działania, to z pewnością zaliczymy ten dzień do udanych. Zachęcam więc, aby jedną z form zagospodarowania tego czasu było nadrobienie zaległości z dziedziny szeroko rozumianej kultury.

Jak to zrobić?

Wystarczy włączyć komputer, podłączyć się do sieci i … już jesteśmy w prawdziwym raju… Poniżej proponuję adresy stron internetowych, na których można za pomocą myszki lub klawiatury poczytać, posłuchać, zobaczyć... jednym słowem kulturalnie i wartościowo spędzić czas .

E-BOOKI I AUDIOBOOKI

  1. www.legimi.pl - darmowy zbiór e-booków i audiobooków dla różnych grup wiekowych
  2. www.empik.com/czas-w-domu- darmowy dostęp do ebooków i audiobooków na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja.
  3. wolnelektury.pl - podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli
  4. www.swiatksiazki.pl/e-booki
  5. www.nexto.pl - darmowe ebooki, audiobooki 
  6. www.publio.pl - darmowe e-booki 
  7. woblink.com- audiobooki, e-booki
  8. ebook.pl - darmowe ebooki
  9. www.ebooks43.pl- audiobooki, ebooki
  10. storytel.pl - audiobooki na telefon i tablet
  11. bookini.pl- serwis zawiera około 2700 książek skonwertowanych na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej
  12. FantastykaPolska.pl- Wystarczy się zarejestrować - bez żadnych zobowiązań i bez konieczności zgadzania się na przetwarzanie danych osobowych i niemal trzysta e-booków jest do naszej dyspozycji
  13. www.chmuraczytania.pl-  portal prowadzony przez fundację Festina Lente, której celem jest udostępnianie książek autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.

FILMY

  1. Kino Świat VOD w serwisie YouTube - popularny polski dystrybutor od przeszło czterech lat publikuje na nim całe filmy oraz pełne odcinki seriali. Można je obejrzeć za darmo.
  2. NINATEKA - filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe 
  3. Filmy fabularne - filmy fabularne od Telewizji Polskiej 
  4. Filmoteka - Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku 
  5. Cineman.pl - kino internetowe; ponad 1200 filmów dostępnych online, w trybie "na żądanie". Blisko 1000 najlepszych tytułów użytkownicy mogą obejrzeć w jakości HD. Baza filmów jest co miesiąc wzbogacana o ok. dziesięć nowości.
  6. https://etiudy.filmschool.lodz.pl - Archiwum Szkoły Filmowej w Łodzi zawiera unikatowy zbiór ponad pięciu tysięcy etiud filmowych realizowanych od roku 1949 przez studentów Szkoły Filmowej. Znajdują się wśród nich pierwsze filmy najwybitniejszych autorów, m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego.
  7. www.empik.com/filmy- szeroki wybór filmów DVD i Blu-ray, wśród których nawet najbardziej wymagający wielbiciel kina znajdzie coś dla siebie, zarówno pozycje z klasyki filmowej, jak i nowości filmowe. W ofercie: kino obyczajowe i artystyczne, filmy dokumentalne i sensacyjne, komedie, bajki (kino familijne), thrillery, horrory, seriale.
  8. http://www.snagfilms.com/- powiązana z prestiżowym serwisem filmowym IndieWire platforma pozwalająca na obejrzenie za darmo blisko 10 tys. filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata.
  9. youtube.com/StudioFilmoweTOR - na stronie znajdziecie rekonstruowane cyfrowo filmy z klasyki polskiego kina, materiały „making-of” z planów zdjęciowych, najlepsze sceny polskiego kina i filmy archiwalne w pełnej wersji.

TEATRY

  1. ninateka.pl/filmy/teatr- strona, na której można obejrzeć dzieła największych polskich reżyserów teatralnych, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, dyrektora Nowego Teatru w Warszawie, który zrealizował ponad 30 spektakli w kraju i za granicą.
  2. http://vod.teatrwielki.pl/- znajdziecie tutaj spektakle w realizacji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu.
  3. vod.tvp.pl/sub-category/teatr-telewizji- natronie dostępne są dziesiątki spektakli teatralnych, więc jest w czym wybierać

MUZEA W POLSCE

  1. #wirtualnemuzeum Biskupin - transmisje publikowane od 16.03-19.03.2020, potem trafiają do archiwum dostępnego na stronie
  2. https://www.ai360.pl/panoramy/278- to bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Chcesz poznać olśniewające oblicze kopalni? Trasa turystyczna liczy ok. 3 km i składa się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów.
  3. https://www.facebook.com/1944pl/- Na stronach Muzeum można codziennie zapoznać się z blokiem treści kulturalnych takich jak: historie tajnych agentów Polskiego Państwa Podziemnego, wykłady o architekturze, spotkania z cyklu Warszawa Dwóch Powstań, opowieści o archiwalnych fotografiach, wykłady o Warszawie Leopolda Tyrmanda.
  4. https://skrzydlawielkiejwojny.wkraj.pl/html5/index.php?id=78829- Muzeum Lotnictwa w Krakowie- Zobacz ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa. Wszystkie statki powietrzne zostały opisane numerami modeli. Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeni hangarowych.
  5. https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie- Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie- umożliwia wirtualne zwiedzanie dziewięciu wystaw: Historia w sztuce, Akcjonizm wiedeński, Sport w sztuce, Kolaż z łasiczką, Kolekcja MOCAK-u, Ekonomia w sztuce, Rune Eraker. Wysiedleni, Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg oraz Zbrodnia w sztuce. Wszystkie dzieła są opatrzone przypisami.
  6. http://fotomuzeum.faf.org.pl/ - fotografie z archiwów wybitnych polskich artystów wykonane na przestrzeni dekad, ścieżki tematyczne i linki do innych zbiorów on-line
  7. http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/malczewski,32.htm - na zwiedzanie zaprasza Muzeum Malczewskiego w Radomiu

MUZEA NA ŚWIECIE

  1. https://britishmuseum.withgoogle.com/- To kultowe muzeum znajdujące się w sercu Londynu pozwala wirtualnym zwiedzającym zwiedzić Wielki Dwór, odkryć starożytny Kamień z Rosetty i egipskie mumie. Możesz również znaleźć setki artefaktów.
  2. https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum Fantastyczny zbiór dzieł z holenderskiego złotego wieku, w tym wiele obrazów autorstwa Vermeera i Rembrandta. W 80 galeriach 8 000 obiektów opowiada historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii.
  3. https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum?hl=en Każdy fan tego niezwykłego malarza może zobaczyć największą kolekcję jego dzieł – w tym ponad 200 obrazów, 500 rysunków i więcej 750 osobistych listów.
  4. https://artsandculture.google.com/partner/masp?hl=en - To pierwsze, nowoczesne muzeum w Brazylii. Dzieła umieszczone zostały na przezroczystych ramkach z pleksiglasu sprawiając wrażenie, jakby wisiały w powietrzu.
  5. https://artsandculture.google.com/partner/the-metropolitan-museum-of-art - Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork- to najstarsze i największe muzeum amerykańskie. W ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć np. najbardziej imponujące dzieła Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka i Giotto di Bondone.
  6. https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/  - Teatr-muzeum Salvadora Dali znajduje się w miasteczku Figueres, w Katalonii. Miejsce to zasłynęło nie tylko dzięki bogatej kolekcji słynnego surrealisty, ale również za sprawą charakterystycznego budynku. Fasada muzeum ozdobiona jest... ogromnymi jajkami. Zobaczcie sami.

Opr. Beata Michalska