KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Różności

Jak nie czytam, jak czytam

Sprawozdanie z realizacji ogólnopolskiej akcji czytelniczej realizowanej w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach

Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. "Jak nie czytam jak czytam" to przedsięwzięcie mające na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie a także wspieranie uczniów aktywnych czytelniczo.

W ramach akcji w dniach od 5 do 7 czerwca zrealizowaliśmy kilka przedsięwzięć promujących czytelnictwo w naszej szkole:
• wypożyczaliśmy i czytaliśmy ciekawe książki w bibliotece szkolnej
• czytaliśmy w pięknych okolicznościach przyrody otaczającej naszą szkołę książki własne oraz wypożyczone z biblioteki szkolnej,
• czytaliśmy podczas lekcji nie tylko języka polskiego czy filozofii, ale także zajęć zawodowych i innych przedmiotów ogólnokształcących
• poddaliśmy się magii książek, upodabnialiśmy się do ulubionych bohaterów inspirujących książek
• przeprowadziliśmy debatę: Czy warto czytać książki?
• zorganizowaliśmy konkurs na plakat promujący czytelnictwo

W przedsięwzięciu wzięła udział cała społeczność szkolna – uczniowie zarówno technikum, jak i szkoły branżowej.
Zadania, które postawiliśmy przed uczniami i nauczycielami, okazały się niezwykle inspirujące. Uczestnicy przedstawiali swoje ulubione książki, promowali autorów najciekawszych, ich zadaniem, powieści. Co prawda, akcja została zaplanowana na dwa dni, ale okazało się, że rozmowy na temat książek toczyły się dalej i…., już nie w obiektywie fleszy ale na korytarzach szkoły, a także dały początek czytania w plenerze, zwłaszcza że pogoda sprzyja „molom książkowym”.