KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Tu nie chodzi o jedzenie

Tu nie chodzi o jedzenie

W naszej szkole od 2 do 30 listopada 2017 r. realizowany był ogólnopolski projekt dofinansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia, we współpracy z ministerstwem zdrowia, organizowany przez Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania.

W ramach projektu wszystkie klasy w dniach 2, 29, 30 listopada wzięły udział w warsztatach(2 godziny lekcyjne), które prowadziła pani psycholog Hanna Bartkowiak-Szwarz. Ponadto 30 listopada odbyło się szkolenie dla nauczycieli. 11 grudnia materiały edukacyjne zostały przekazane rodzicom. Na stronie internetowej szkoły zamieściliśmy materiały edukacyjne przeznaczone dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Szacuje się, że na zaburzenia odżywiania: anoreksję cierpi około 2% polskiej populacji, bulimię – 3,9-19% populacji w wieku 15-30 lat. TYLKO 1 osoba na 10 otrzymuje pomoc! Ponad ½ nastolatków jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Co druga dziewczyna i co czwarty chłopiec uważa, że są zbyt grubi, co nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Z drugiej strony nadwagę lub otyłość ma aż 54% dorosłych Polaków, z czego 64% to mężczyźni a 46% kobiety – często jest to wynikiem kompulsywnego objadania się.

Nasza szkoła powiedziała STOP stereotypom i zadbała o profilaktykę i rzetelną wiedzę,

Dzięki udziałowi w projekcie nasza świadomość dotycząca problemów osób cierpiących na zaburzenia odżywiania jest naprawdę duża. Przełamane zostały stereotypy oraz uświadomiliśmy sobie, że zaburzenia odżywiania to choroba, którą się leczy i możliwy jest powrót do zdrowia, ale konieczne jest kompleksowe i interdyscyplinarne podejście. Anoreksja, bulimia i kompulsywne objadanie mogą dotyczyć każdego i wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o jedzenie.