KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Solidarność. Podaj dalej!

Solidarność. Podaj dalej!

Solidarność rozsyłana pocztą przez młodzież.
KCEZ bierze udział w międzynarodowym programie Solidarność. Podaj dalej!

Od lutego br. w naszej szkole zaczął być realizowany międzynarodowy program Solidarność. Podaj dalej! Koordynatorem projektu w Polsce jest Fundacja Szkoła z Klasą. Równolegle akcja toczy się we Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbędzie się w okolicy 21 marca - Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.

Ponad 50 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wyślą uczniowie do wybranych osób i instytucji w Polsce. Każda pocztówka będzie niosła podwójny przekaz - z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej - dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia. Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki.

W naszej szkole w projekcie uczestniczą uczniowie klas: 1C, 2C, 3C i 2A. Młodzież zostanie przygotowana do wysłania kartek. Szkolny koordynator działań projektowych, pani Katarzyna Stawowska, przeprowadzi warsztaty, na których uczniowie będą analizować, interpretować i poznawać kontekst powstania zdjęć wykonanych przez fotografów z różnych krajów europejskich. Młodzież weźmie również udział w warsztatach pisarskich, na których będzie ćwiczyć redakcję tekstu. Wypisując kartki, uczniowie dzielić się będą swoimi przemyśleniami.

Akcja uwrażliwia młodzież, a także odbiorców pocztówek, na różnorodność naszego społeczeństwa, zachęca do refleksji nad własnymi poglądami oraz uprzedzeniami dotyczącymi statusu materialnego, stylów życia, migracji, różnych modeli rodziny i relacji międzypokoleniowych. Cieszymy się, że możemy, w tak inspirujący sposób, przyczynić się do rozwijania wrażliwości społecznej. W dzisiejszej szkole szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i formułowania poglądów.
Szczegóły dotyczące programu www.fraternity-card.eu