KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Międzynarodowy projekt szkół mody z Francji, Szwajcarii, Tunezji i Polski

Sprawozdanie z pobytu ...

Sprawozdanie z pobytu uczniów i nauczycieli Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej we Francji

W dniach 10.04.2022 – 16.04.2022 uczniowie i nauczyciele Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej odbywali wizytę w Liceum Adrien Testud w Saint-Etienne we Francji. W ramach współpracy szkół mody z Francji, Szwajcarii, Tunezji i Polski zorganizowano międzynarodowy pokaz mody, który był uwieńczeniem realizowanych dwóch projektów: Cyrk i Awangarda. Wyjazd był kontynuacją działań w ramach Fabryki Zrównoważonych Praktyk Przedsiębiorczych realizowanych przez Miasta Partnerskie. Przed wyjazdem uczniowie zaprojektowali i odszyli 8 modeli, które zostały zaprezentowane podczas pokazów mody.

10 kwietnia w pierwszym dniu naszego pobytu we Francji zostaliśmy przywitani przez Alicję Tardy, prezesa stowarzyszenia polskiego ASEMKA w Saint-Etienne, Ines Abdirahman przedstawicielkę Miasta Saint-Etienne oraz Michelle Thomassery Wicedyrektora ds. Szkolenia, Liceum Mody Adrien Testud. Zjedliśmy wspólny obiad w restauracji podczas którego omówiliśmy program wizyty.

Zwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki w Saint Etienne w którym zobaczyliśmy wystawę broni, rowerów, ale przede wszystkim wystawę wstążek. Mogliśmy zapoznać się z maszynami, na których były one wykonywane oraz poznać techniki ich tworzenia. Obejrzeliśmy również stworzone z nich przepiękne kolekcje.

Drugi dzień naszej wizyty we Francji spędziliśmy w Liceum A. Testud gdzie spotkaliśmy się z Panią Murielle Torrente dyrektorką szkoły oraz Panią Michelle Thomassery wicedyrektorką szkoły. Pani Michelle oprowadziła nas po placówce pokazując pracownie odzieżowe i ich nowoczesne wyposażenie. Zjedliśmy wspólny posiłek w szkolnej kantynie. Po obiedzie pracowaliśmy nad naszą kolekcją, przygotowując ją do pokazu oraz dobieraliśmy modelki ze szkoły francuskiej, które wystąpiły w naszej kolekcji.

We wtorek - w trzecim dniu pobytu razem z Ahlem Doudech Specjalistą ds. Zarządzania w Przemyśle Odzieżowym z Tunezji zwiedzaliśmy Cité du Design, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawę poświęconą modzie. Pojechaliśmy również do fabryki Stof produkującej materiały dekoracyjne, w której obejrzeliśmy prototypy materiałów i gotowych wyrobów dekoracyjnych. Przeszliśmy również przez dział projektowania oraz magazyn wyrobów gotowych.
Wieczorem spotkaliśmy się z Panią Alicją Tardy na degustacji serów w restauracji regionalnej.

W środę rano odbyły się ostatnie przygotowania do pokazu w pracowniach odzieżowych oraz pierwsze próby pokazów mody na wybiegu. Po południu pojechaliśmy wraz z Paniami Murielle Torrente, Michelle Thomassery i Ahlem na wycieczkę nad Loarę.

W czwartek - w piątym dniu pobytu od rana trwały przygotowania do pokazu. Wykonywane były makijaże oraz fryzury modelkom i modelom. O 14.30 odbyła się próba generalna z publicznością, a o godzinie 20.30 pierwszy oficjalny pokaz.

Ostatniego dnia rano mieliśmy czas na odpoczynek i zakupy francuskich specjałów, po czym wróciliśmy do przygotowań do ostatnich pokazów. Po występie zostaliśmy zaproszeni na oficjalny bankiet, podczas którego spotkaliśmy się z wieloma pochwałami od szkół partnerskich oraz ze strony przedstawicieli świata mody. Byliśmy dumni z siebie i naszej pracy. Czuliśmy, że odnieśliśmy ogromny sukces.

Ten wyjazd był dla nas niesamowitą lekcją i przygodą. Została nam przybliżona kultura Francji, a podczas przygotowań nawiązaliśmy ciekawe znajomości. Międzynarodowa współpraca dała nam wiele pozytywnych doświadczeń, nowych możliwości i inspiracji. Wróciliśmy do domów z głowami pełnymi pomysłów. Mamy nadzieję je przedstawić za rok na pokazie, na który już zostaliśmy zaproszeni.

Całe przedsięwzięcie byłoby niemożliwe bez pomocy ze strony Stowarzyszenia Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach oraz Miasta Katowice, za którą bardzo dziękujemy.
Serdeczne podziękowania kierujemy przede wszystkim w stronę Pana Roberta Pyki za zorganizowanie naszego wyjazdu. Pani Natasza Merta – Gierka wykonywała wspaniałe zdjęcia i filmy oraz tłumaczyła z języka francuskiego, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Dziękujemy również Pani Barbarze Miś oraz Panu Łukaszkowi Żółciakowi za pomoc.
Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę dyrekcji Liceum A. Testud Pani Murielle Torrente oraz Pani Michelle Thomassery za wspaniałe przyjęcie nas w swojej szkole oraz zorganizowanie każdego dnia. Dziękujemy również Paniom Ines Abdirahman przedstawicielce Miasta Saint-Etienne i Alicji Tardy, prezesowi stowarzyszenia polskiego ASEMKA w Saint-Etienne za miłe przyjęcie.

Violetta Puchała
wraz z uczniami i nauczycielami KCEZ