KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

MedJa. Szkoła Krytycznego Myślenia

Spotkanie z dziennikarzami Polskiego Radia Katowice

Kolejnym zadaniem, jakie realizujemy w ramach projektu „MEDJA - SZKOŁA KRYTYCZNEGO MYŚLENIA”, jest nawiązanie współpracy z lokalnymi mediami. Dzięki uprzejmości dziennikarzy, udało się nam uzyskać wsparcie Polskiego Radia Katowice.

Przez całą dobę kilka milionów słuchaczy odbiera program Radia Katowice w całym województwie śląskim, a także w Czechach, na Słowacji oraz w części województw małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Dla zespołu radiowego najważniejsze są sprawy naszego regionu. To właśnie im poświęcają największą część programu. Radio Katowice proponuje słuchaczom informacje, reportaże, publicystykę, sport, kulturę, dobrą muzykę, ale także audycje edukacyjne. Dziennikarze są zawsze najbliżej lokalnych wydarzeń.

26 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniowskiej grupy projektowej z trzema dziennikarzami Polskiego Radia Katowice. Mieliśmy zaszczyt gościć:
Pana Dawida Damszela – wydawcę programu popołudniowego, prowadzącego programy na żywo oraz rozmowy publicystyczne, tzw. rozmowy dnia;
Panie Małgorzatę Lachendro i Paulinę Pikiewicz – wydawczynie audycji „Czas na nas-magazyn dla młodzieży”.

Zadaniem młodzieży było przeprowadzenie wywiadu z dziennikarzami. Okazało się, że naszych uczniów bardzo interesują tajniki tego ciekawego, ale jednocześnie bardzo trudnego zawodu. Przewidywane na spotkanie 45 minut wydłużyło się do dwóch godzin. Nasi goście bardzo szczerze i otwarcie opowiadali o swojej pracy. Wyjaśniali, dlaczego zostali dziennikarzami, wskazywali swoje ulubione tematy, a nawet mówili o swoich zawodowych marzeniach.
Uczniowie do spotkania również byli przygotowani. Każdy z nich zredagował dwuminutowe polecenie, czyli recenzję ulubionej książki, płyty, filmu, grafiki, artysty itp.

Ponieważ spotkanie nie wyczerpało wszystkich intrygujących kwestii, dziennikarze Radia Katowice zaprosili młodzież do siebie, czyli do siedziby Radia. Młodzi ludzie będą mieli niepowtarzalną okazję przyjrzenia się pracy radiowca „od kuchni”. Panie Małgorzata Lachendro oraz Paulina Pikiewicz przeprowadzą z naszą młodzieżą warsztaty radiowe oraz ćwiczenie dziennikarskie, polegające na zrealizowaniu sondy radiowej. Każdy młody człowiek będzie przesłuchany przez radiowego profesjonalistę pod kątem ewentualnego wystąpienia na antenie. Najlepsze recenzje uczniowskie zostaną wyemitowane w audycji "Czas na nas”.

„Czas na nas” to program prowadzony przez młodzież. Młodzi Redaktorzy sami dobierają tematy audycji, tworzą materiały dźwiękowe, dbają o muzykę. W programie poruszają problemy, które zajmują ich na co dzień – fascynacje muzyczne, ochrona przyrody, działalność społeczna i charytatywna.

Być może przed którymś uczniem KCEZ-u właśnie otwiera się droga kariery radiowca…