KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

Już niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 231 lat od radosnego majowego dnia, kiedy wołano „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!”.

Dlaczego 3 maja obchodzimy święto narodowe? 3 maja 1791 roku uchwalona została przez Sejm Czteroletni Konstytucja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Choć obowiązywała tylko 14 miesięcy, to stała się symbolem patriotyzmu i siły polskiego narodu. Chociaż wydarzenie to wydaje się nam odległe czasowo, to nadal w naszej świadomości zajmuje bardzo ważne miejsce. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w Polakach nigdy nie zgasło pragnienie wolności.

W związku z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w quizie historycznym, który odbędzie się za pośrednictwem platformy Quizizz. Odpowiedzi na testowe pytania należy szukać w filmie, który w ciekawy sposób przybliża fakty z historii Polski. Film dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw

Zachęcamy również uczniów do zamanifestowania swojej obywatelskiej postawy poprzez własnoręczne wykonanie i noszenie biało-czerwonej kokardy. Poradnik jak w prosty sposób wykonać kokardę dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=zj2TtdvBrLY

W przededniu tego ważnego majowego Święta wyraźmy to, że jesteśmy dumni z bycia Polakami, potomkami reformatorów, którzy w 1791 roku uchwalili Konstytucję.