KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Aktualności

2 Kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD), który został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem.

Obecnie nie istnieje lekarstwo na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest nadal w Polsce bardzo niska. Reakcje społeczne na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają często krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane i niegrzeczne, natomiast dorosły z autyzmem to dziwak. Aby zrozumieć autyzm wystarczy go poznać. Nasza świadomość zmieni świat osób z autyzmem na lepszy.

Polecam materiały filmowe będące wprowadzeniem do tematyki autyzmu.

"Czym dla Ciebie jest autyzm?"- Dorośli bohaterowie filmu szczerze opowiadają o tym czym dla nich jest autyzm

"Osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my". Film powstał dzięki wsparciu przyjaciół Fundacji SYNAPSIS

Materiał edukacyjny promujący międzynarodową konferencję „Autyzm. Ewolucja” w maju 2020.

Materiały filmowe nakręcone przez Stowarzyszenia i Fundacje: Piękna bajka krótkometrażowa o inności i indywidualności

Film dokumentalny "Autyzm. Każdy ma swój Everest". Film przedstawia historie podopiecznych Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz ich rodzin.

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/252765