KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Aktualności

Warsztaty upcyklingowe w KCEZ

W każdej minucie na świecie sprzedaje się około miliona plastikowych butelek. Liczba ta może wzrosnąć nawet o 20% do 2021 roku, powodując poważny kryzys ekologiczny.

Zaśmiecenie naszego naturalnego środowiska to nie marketingowa fikcja, a rzeczywisty problem, z którym musimy się uporać, aby nie doprowadzić do katastrofy. Nic dziwnego, że na popularności zyskuje filozofia „zero waste”. Na czym ona polega i jak wprowadzać ją w życie? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć Kampania Informacyjna „ Odpakowani” - ZERO WASTE w KCEZ.

Pierwszą akcją, zorganizowaną w ramach Kampanii, były warsztaty upcyklingowe połączone z prelekcją o ZERO WASTE, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Warsztaty odbyły się 13 lutego, prowadziła je przedstawicielka Stowarzyszenia Wolnej Herbaty - organizacji działającej na rzecz ekologii – pani Monika Stępień - doktorantka w Instytucie Inżynierii Produkcji na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Upcykling, czyli nadawanie nowego życia zużytym opakowaniom i przedmiotom. Zatem uczestnicy warsztatów przerabiali z artystycznym zacięciem „stare na nowo”. Wykonywali torby na zakupy(bez użycia igły i nitki, tylko z wykorzystaniem nożyczek) ze starych t-shirtów. Okazało się, że upcycling może być ładny i kreatywny. Ponieważ warsztaty bardzo spodobały się naszym uczniom, więc postanowiliśmy, że będziemy nadal podnosić świadomość ekologiczną młodych ludzi i w najbliższym czasie zorganizujemy warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków oraz środków czystości.