Różności

Akcja sadzenia drzewek i krzewów miododajnych

Środowisko naturalne, w którym pszczoły żyły od tysięcy lat, na przełomie kilkunastu lat uległo ogromnym zmianom, niestety na gorsze. Wycinka drzew na szeroką skalę, uprzemysłowienie rolnictwa oraz stosowanie pestycydów doprowadziły do masowego ginięcia rojów pszczelich. Zdajemy sobie sprawę, że pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez owadów zapylających rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy.

Czy w obliczu zagrożeń, jakie czyhają na pszczoły, możemy jakoś pomóc? Tak!

Posadź w swoim otoczeniu, na podwórku, w ogródku lub na balkonie rośliny miododajne, które dają pszczołom nektar i pyłek. Piękne, pachnące rośliny nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również staną się świetną ozdobą naszego otoczenia.

Uczniowie KCEZ są świadomi ogromnej roli pszczół w przyrodzie, dlatego też postanowili działać.
22 kwietnia klasa 2Bp wzięła udział w akcji sadzenia drzewek i krzewów miododajnych. 10 sadzonek roślin miododajnych pozyskaliśmy od Fundacji Ratujmy Pszczoły. Na stronie internetowej Fundacji można znaleźć wykaz najbardziej miododajnych roślin http://ratujmypszczoly.pl/index.php/bio-cosmetics

W szkolnym ogrodzie młodzież zasadziła m. in. tarninę, dziką różę, dziką jabłoń, robinię akacjową. Udostępniliśmy owadom zapylającym przyjazną przestrzeń do życia. Wierzymy, że już w przyszłym roku, podczas kwitnienia, pszczoły odwiedzą nasz szkolny ogród i na stałe w nim zagoszczą 😊