KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Losy absolwentów

Wywiad z absolwentką Karoliną Lankocz

Zapraszamy na wywiad z absolwentką naszej szkoły: Karoliną Lankocz, projektantką, pracownikiem salonu sukien ślubnych CLOO w Katowicach.
Karolina była gościem online na zajęciach z wychowawcą w klasie 1Bp.

1. Opowiedz nam,  jak potoczyły się Twoje losy po ukończeniu naszej szkoły?
- Po ukończeniu szkoły rozpoczęłam studia matematyczne w Walii. Matematykę zawsze niesamowicie uwielbiałam. Następnie rozpoczęłam pracę w salonie Cloo- zawsze marzyłam o projektowaniu sukien ślubnych, jednak okazało się, że większość salonów tak jak i ten ma suknie sprowadzane, więc zaczęłam od ich sprzedaży, a na pracowni uczyłam się od wspaniałej krawcowej ich przerabiania. Po ponad roku pracy zdecydowałam się na odważny krok i wyleciałam do Londynu, gdzie otrzymałam propozycję pracy również dla jednego z najbardziej prestiżowych salonów sukien ślubnych- Pronovias, marki hiszpańskiej. W międzyczasie jako hobby nawiązywałam współpracę z różnymi osobami przy sesjach zdjęciowych, do których tworzyłam różne suknie i doskonaliłam sztukę konstrukcji odzieży i szycia. Nawiązałam również współpracę z włoską celebrytką, której projektowałam i szyłam suknie na Festiwale Filmowe w Cannes i Wenecji. Dzięki temu wszystkiemu otwarły się przede mną nowe możliwości. Po analizie mojego portfolio otrzymałam propozycję uczestnictwa, a w zasadzie zaprezentowania swojej kolekcji podczas tygodnia mody tak zwanego New York Fashion Week w 2019 roku.

2. Jaki jest Twój największy sukces?
Największym sukcesem na pewno jest dla mnie pokaz mody podczas NYFW 2019. Pół roku, 13 kreacji, zorganizowanie całego zespołu, casting z innego kontynentu - to wszystko było nie lada wyzwaniem dla mnie, ale postanowiłam że o marzenia trzeba walczyć i tak też zrobiłam. Nie tylko sam pokaz był dla mnie osiągnięciem wielkiego sukcesu, ale poznanie ludzi z branży oraz amerykańskiego świata mody, atmosfera wokół całego zdarzenia i publikacje pokazu w wielu magazynach na całym świecie. Poznałam niesamowite osoby, z którymi mam kontakt do dzisiaj i mam nadzieję, że spotkamy się znowu podczas jednego z Fashion Week w przyszłości.

3. Jakie plany na przyszłość?
Aktualnie pracuje w salonie Cloo, wróciłam tam gdzie zaczęłam :) Zaprzyjaźniłam się z właścicielką salonu, która jest i była dla mnie niesamowitym wsparciem i zapalnikiem do pracy. Teraz wspólnie tworzymy markę odzieżową, która będzie miała swoją oficjalną premierę i otwarcie sklepu internetowego w tym tygodniu. Od ponad roku projektujemy i szyjemy wspólnie suknie ślubne, a teraz przyszedł czas na kolekcję ready-to-wear. Marka Lanko&Napier została stworzona specjalnie dla kobiet, które poszukują prostych, modnych i wygodnych ubrań na co dzień. Mamy nadzieję, że marka przyjmie się na polskim rynku, a w przyszłości podbijemy również zagraniczne.

Muszę dodatkowo powiedzieć, że gdyby nie szkoła to nie byłoby mnie tu gdzie teraz jestem, dlatego zawdzięczam jej bardzo dużo. Szkołę, jak i atmosferę w niej panującą wspominam bardzo dobrze. Dzięki nauczycielom nauczyłam się podstaw kroju, szycia i wielu innych umiejętności, których wcześniej nie posiadałam. Zawsze mówię wszystkim, którzy narzekają na szkołę, że jakbym miała iść drugi raz do szkoły to na pewno wróciłabym do tej ;)
Niezmierni mi miło, że mogłam podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i mam nadzieję, że zmotywuję Was do działania i podążania za własnymi marzeniami :)