KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Szkoła wolna od nienawiści

Akcja „KCEZ  przeciw nienawiści”

Akcja „KCEZ przeciw nienawiści”

Mowa nienawiści to nie po prostu obraźliwy lub niekulturalny język. To jedna z form dyskryminacji, której źródłem są stereotypy i uprzedzenia. Nienawistny język ma zarówno głębokie skutki psychologiczne dla osób doświadczających tego rodzaju przemocy, jak i zwiększa społeczne przyzwolenie na ataki fizyczne i dyskryminację grup mniejszościowych.

Dziś, w czasach rosnącej mobilności i otwartych granic, globalizacji, a jednocześnie polaryzacji poglądów, wzrastającej fali nacjonalizmu i odrodzenia skrajnie prawicowych ruchów w Europie, bardziej niż kiedykolwiek musimy łączyć siły i wspólnie upominać się o solidarność, równość i poszanowanie różnorodności, a także zwyczajne, ludzkie gesty przyjaźni.

Okazuje się, że coraz bardziej oddalamy się od siebie nawzajem. Przestajemy rozmawiać, interesować się innymi, coraz trudniej nam się porozumieć. Zatem ciągle jest wiele do zrobienia. Stale trzeba zapobiegać wykluczaniu i zamykaniu się na innych.

Nasza szkoła wychodzi naprzeciw takim wyzwaniom. 2 kwietnia zorganizowaliśmy ogólnoszkolną akcję „KCEZ PRZECIW NIENAWIŚCI”. Aby przybliżyć zagadnienie mowy nienawiści, uczniowie klasy 2AT prowadzili działania informacyjne. Oswajali trudny temat. Przygotowali gazetkę tematyczną i rozdawali ulotki. Finalnym efektem akcji było powstanie wielkiego plakatu, w którego tworzenie zaangażowała się duża część szkoły. Każdy, kto chciał zamanifestować swój sprzeciw wobec nienawiści i hejtowaniu, mógł odbić swoją dłoń na plakacie. Powstał naprawdę imponujący afisz, pokazujący szkole i światu, że KCEZ jest miejscem wolnym od nienawiści.