KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Aktualności

Akademia z okazji Święta Patrona Szkoły

18 marca 2022 r. społeczność KCEZ spotkała się na akademii z okazji Święta Patrona Szkoły. Jak co roku wspólnie upamiętniliśmy wszystkich bohaterów powstań śląskich. Tym razem jednak okazja do świętowania była większa!

Każdy z nas pamięta zapewne, że przez ostatnie trzy lata obchodziliśmy setne rocznice wybuchu powstań na śląskiej ziemi. Z kolei rok 2022 r. został ogłoszony przez radnych sejmiku śląskiego Rokiem powrotu części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji uczniowie z klas: 1Ap, 1Bp, 2Ap oraz 3B pod kierunkiem nauczycieli przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony „śląskim drogom do niepodległości”. Wspominaliśmy największych działaczy politycznych i społecznych, którzy walczyli o utrzymanie polskiej tożsamości na Górnym Śląsku. Oddaliśmy hołd bohaterom zrywów na śląskiej ziemi. Oczami wyobraźni przenieśliśmy się na moment do roku 1922. Wówczas to bowiem, w podniosłej atmosferze witano w Katowicach Wojsko Polskie. Uroczystość ta miała miejsce na moście w Szopienicach. Wśród zebranego tłumu ludzi, byli wojewoda śląski Józef Rymer oraz dyktator III powstania, a zarazem wielki orędownik walki o powrót śląskiej ziemi do Polski, Wojciech Korfanty. Następnie oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przeszły w kilkumetrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Po drodze ustawiono odświętnie udekorowane bramy powitalne. Jedną z nich udało się odtworzyć naszym uczniom! Tym samym stała się ona głównym elementem scenografii akademii.

Podczas krótkiej lekcji historii regionalnej wybrzmiał również wątek lokalnego patriotyzmu. Młodzież przytoczyła m.in. słowa Gustawa Morcinka

” (…) jestem Ślązakiem. Chodzi mi o to, by pisząc o swojej ziemi, przybliżać Śląsk do Polski i Polskę do Śląska”. Nie zabrakło również odniesień do twórczości Wojciecha Kilara. To głównie jego utwory stanowiły tło muzyczne akademii.

Na koniec uczniowie zaapelowali o zachowanie pamięci:

-o tych podniosłych wydarzeniach związanych z powrotem Górnego Śląska do Polski,

-o tych wszystkich pokoleniach Polaków – Ślązaków, którzy słowem i czynem walczyli o wolny Śląski,

-o tych bardziej i mniej znanych miejscach, które przywołują wspomnienia tamtych wydarzeń.

Utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?” w wykonaniu Julii Lerch z kl. 3b, był kwintesencją apelu o zachowanie pamięci, jak również uwieńczeniem całej akademii.